Facebook – ochrona własności intelektualnej

Ostatnio znajoma napisała na swojej stronie fejsbukowej:

INFORMUJĘ, CO NASTĘPUJE :
W odpowiedzi na nową politykę Facebooka informuję, w dniu dzisiejszym 25.04.2014, że wszystkie moje dane personalne i fotografie, filmy itd. są obiektami moich praw autorskich (zgodnie z Konwencją Berneńską).
W celu komercyjnego wykorzystania wszystkich, wyżej wymienionych obiektów praw autorskich, w każdym konkretnym przypadku wymagana jest moja pisemna zgoda! FB jest teraz firmą publiczną. Dlatego też, wszystkim użytkownikom tego portalu społecznościowego, zaleca się umieszczenie na swoich stronach podobnych «powiadomień o prywatności», inaczej (jeżeli powiadomienie nie było opublikowane na stronie chociaż 1 raz), automatycznie pozwala się na dowolne wykorzystanie danych z Waszej strony, Waszych zdjęć i informacji, opublikowanych w wiadomościach na profilu Waszej strony.
Każdy, kto czyta ten tekst może skopiować go na swój profil FB. Dzięki temu będzie chroniony ustawą o prawach autorskich.

Wygląda na tzw. hoax’a, czyli nieprawdziwą informację, intencyjnie sfabrykowaną tak, aby wyglądała jak prawdziwa. Szybko sprawdziłem i wychodzi mi, że polityka prywatności Facebook’a nie zmieniła od 15 listopada 2013 r. (https://www.facebook.com/about/privacy, https://www.facebook.com/legal/terms, [dostęp 2014-04-27]), więc gdzie te „nowości”?, a Konwencja Berneńska, na którą powołuje się informacja, jest umową międzypaństwową, którą stosuje się automatycznie, a co za tym idzie która nie wymaga umieszczania żadnych not i informacji (np. tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Konwencja_berne%C5%84ska_o_ochronie_dzie%C5%82_literackich_i_artystycznych; przedostani akapit).

Nie jestem pewny co autor ma na myśli określając FB mianem „firmy publicznej”. Definitywnie nie jest to operator publiczny dostarczający media (a dostęp do Internetu w XXI wieku powinien być uznany za „utlility” tak samo jak woda, kanalizacja, elektryczność czy gaz, więc mógłbym się zgodzić na określenie „firma publiczna” w przypadku, np. dostawcy łącza Internetowego). Facebook jest obecny na giełdzie od 18 maja 2012 r. i być może to ma autor na myśli określając firmę mianem „publicznej”. Tyle, że z tego co mi wiadomo, ten fakt nie oznacza żadnego rozszerzenia odpowiedzialności podmiotu za ochronę danych, w tym własności intelektualnej.

Obawiam się, że nadal wszystko co użytkownicy umieszczają na FB staje się automatycznie własnością pana Zukerbega. Oczywiście on twierdzi inaczej (par 2 dokumentu Statement of Rights and Responsibilities (https://www.facebook.com/legal/terms)) pisząc „You own all of the content and information you post on Facebook[…]”, ale zaraz dodaje w pkcie 2.1 „you grant us a non-exclusive, transferable, sub-licensable, royalty-free, worldwide license to use any IP content that you post on or in connection with Facebook (IP License). This IP License ends when you delete your IP content or your account unless your content has been shared with others, and they have not deleted it.” Sęk w tym, że nie można wykasować konta fejsbukowego (można je tylko zdeaktywować), a zlinkowanie przez kogokolwiek kontentu pozbawia de facto jego właściciela kontroli nad nim, czyli kluczowego atrybutu prawa własności. Polecam również par. 17.1 dokumentu Statement of Rights and Responsibilities (https://www.facebook.com/legal/terms), w którym użytkownik FB zgadza się na transfer danych osobowych do Stanów Zjednoczonych, gdzie dane te nie są praktycznie chronione (nie ma np. żadnego jednolitego aktu prawnego w tym obszarze).

Jedna myśl nt. „Facebook – ochrona własności intelektualnej”

  1. Zastanawiam się czy kiedykolwiek fb wykorzystał czyjąś wartość intelektualną (zdjęcie, zamieszczony film, grafikę) i czy były jakieś procesy w tej sprawie. Myślę, że zapis głoszący, że fb jest właścicielem tego co w nim zamieszczamy nie jest zgodny z „dobrą praktyką”, ale prawo międzynarodowe tego nie obejmuje. Co w przypadku, kiedy udostępniam coś czego nie jestem autorem. Idąc tym tropem, zaraz okaże się, że facebook mógłby być właścicielem wszystkich treści jakie są w internecie.
    Jak to ma się to głośniej teraz sprawy google i konieczności kasowania nieaktualnych linków?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>